ідділ наукової обробки літератури є структурним підрозділом наукової бібліотеки УжНУ.
Головним завданням відділу є:
Для виконання цих задач відділ користується при класифікації літератури таблицями ББК для обласних бібліотек та УДК (в 2-х томах, К.: 2000). Опис літератури у відділі проводиться згідно «Єдиних правил опису творів друку».
Кожен рік відділ обробляє близько 6000 екземплярів літератури: наукової та навчальної по всім галузям знань, художню літературу та близько 3000 авторефератів, кандидатських та докторських дисертацій.
Вся література класифікується, описується на каталожні картки, а потім відображається у каталогах та картотеці авторефератів. Нові надходження спочатку відображаються у «Каталозі нових надходжень», що значно покращує пошук нової інформації. З 2000 року вся поступаюча у відділ література заноситься у електронний каталог.
Крім наукової обробки літератури одним із головних завдань відділу є організація каталогів: алфавітного читацького, алфавітного службового та картотеки авторефератів. Всі каталоги відображають фонд бібліотеки та виконують функції пошуку необхідної інформації з різних питань. Альтернативний читацький каталог нараховує 440 ящиків, це приблизно 360000 карток, альтернативний службовий – 318 ящиків, це приблизно 250000 карток. Альтернативний читацький каталог відображає фонд бібліотеки з 1946 року, а службовий з 1962 року.
Кожен рік відділ обслуговує до 15000 читачів, видає 5000 тематичних довідок, та близько 23000 довідок про наявність книг у бібліотеці, тобто замовлень, проводить до 300 бесід про правила користування бібліотекою. Великим успіхом користується картотека авторефератів, кандидатських та докторських дисертацій, яка нараховує 72000 карток (70 ящиків). Для створення картотеки авторефератів використовуються таблиці УДК (2000 р.). Кожен рік каталоги бібліотеки поповнюються на 1500 назв, картотека авторефератів – на 3000.
Отже, в альтернативних каталогах розміщено в алфавітному порядку прізвища та заголовки на українській та російській мовах. Систематичний каталог відображає фонд видань на українській та російській мовах. В цьому каталозі не відображаються газети, журнали та інші періодичні видання. З 1982 року каталог переведений на таблиці ББК.
Систематичний каталог є головним довідковим апаратом для вивчення та аналізу фонду бібліотеки.