Основні напрями роботи відділу "Карпатики".

В ідділ організовано у в 1991р. Має у фондах книги, журнали, газети з історії Закарпаття, освіти, культури, питань мовознавства, літературознавства, шкільні підручники початку ХХ ст., підручники для гімназій. Література українською, російською, чеською, угорською, латинською мовами. Вся література каталогізована. Є картотеки персоналій культурно-освітніх діячів Закарпаття, історії Закарпаття і т.д., складені на основі літератури 20-30-х р. ХХ ст.

Відділ займається популяризацією краєзнавчої літератури шляхом організації виставок, експозицій у відділі та на конференціях, що проводяться нашим університетом; екскурсій для школярів міста, а також для всіх студентів 1-х курсів УжНУ при проведенні занять з ББЗ, а для студентів старших курсів – по спецкурсах. У відділі постійно діє виставка «Нових надходжень» та тематичні виставки згідно календаря краєзнавчих дат.

Найстарішими книгами у відділі з Історії Закарпаття є книги Іоаникія Базиловича «Короткий нарис фундації Федора Корятовича» - «Brevis notitia Fundationis Theodari Koriathovits» латинською мовою в 2-х томах (6-ти книгах) (1799,1804); праця Іоанна Дулішковича “Исторические черты угро-русских” в 3-х томах (1874). З пізнішого періоду цінними є праці Василя Гаджеги, Бескида, Годинки і т.д. У відділі є перекладена з латинської мови праця Михайла Лучкая “Історія Карпатських русинів” в 4-х томах, видана за сприяння ректора УжНУ, рукопис якої зберігається в нашій бібліотеці.

Серед періодичних видань 19 ст. – «Церковна газета», що редагував Іван Раковський (1856 – 1858), що має автограф О.Духновича; журнал Є.Фенцика «Листок» (1885-1903рр). З періодики 20-30-х років є газети «Руська нива» (1920-1924рр), «Неділя» (1935-37рр.), журнали «Підкарпатська Русь», «Наш рідний край», «Пчілка», «Учитель», «Наша школа», «Народна школа», «Карпатський світ», «Зоря-Hajnal», «Літературна неділя» (1941 – 44) та інші.

Є колекція календарів і місяцесловів, включаючи перші, які уклав О.Духнович. Є твори О. Духновича, А. Волошина, Ю.Гуци-Венеліна, В.Гренджі- Донського. Популярністю серед читачів користуються матеріали, що стосуються діяльності культурно-освітніх товариств «Просвіта», «Общества им. А.Духновича» в 20-30-і роки: звіти з діяльності цих товариств, календарі, науковий збірник товариства «Просвіта» (1922-1938рр.), де публікувались твори В.Гаджеги, Івана Панькевича, Колеси, Стрипського, Залозецького і ін., які не втратили своєї актуальності і наукової цінності на сьогодні. Є художні твори письменників Закарпаття 20-30-х років, а також художні твори наших сучасників, що надходять від видавництв, а також у подарунок від авторів.