УЖГОРОДСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

 

Кафедра аналітичної хімії


Завідувач кафедри: доктор хімічних наук, професор Ярослав Рудольфович БАЗЕЛЬЗавідувач кафедри: доктор хімічних наук, професор Ярослав Рудольфович БАЗЕЛЬ

Склад кафедри: доктор хімічних наук, професор Й.С.Балог, кандидати хімічних наук, доценти Я.І.Студеняк, О.Г.Воронич, викладачі, кандидати хімічних наук О.Ю.Сухарева, І.М.Мага

 

Головна сторінка

 Кафедра неорганічної хімії

 Кафедра органічної хімії

 Кафедра фізичної та колоїдної хімії

 Кафедра екології та охорони навколишнього середовища

 

Відкрита в 1950 році. До 1953 року її очолював доцент С.Т.Орловський. У тому ж році була об'єднана з кафедрою неорганічної хімії і перебувала у її складі до 1961 року. Завідуючим кафедрою працював професор Б.М.Дашкевич. З 1961 до 1965 року завідував кафедрою професор С.Т.Орловський, з 1965 до 1971 року її очолював професор П.П.Кіш, у 1972-1977 роки - доцент Н.Л.Шестидесятна, з 1977 до 1980 року - доцент В.Ю.Галла. У 1980 році на посаду завідувача кафедри знову був обраний професор П.П.Кіш, який був на цій посаді до 1992 року. В 1992 році завідувачем кафедри обрано доцента, нині професора С.Ю.Чундака, який працював на цій посаді до 2000 року. З 2000 року кафедру очолює професор Я.Р.Базель.
   На кафедрі працювали професори Б.М.Дашкевич, П.П.Кіш, доценти Л.І.Котелянська, Н.М.Міляєва, М.М.Маслей, Є.М.Задорожна, старші викладачі І.П.Стельмах, Г.К.Кузнєцов, Г.П.Кудрявцев, асистенти А.М.Букович, О.О.Монич, І.І.Зимомря.
Кафедра забезпечує навчальний процес для студентів хімічного, біологічного і фізичного факультетів. Для них читаються основні курси: аналітична хімія, аналіз технічних об'єктів, аналіз природних об'єктів та продуктів харчування, фізико-хімічні методи аналізу та моніторинг об'єктів довкілля, основи хімічної метрології, спеціальні розділи хімії, організація аналітичної служби. Для студентів, що спеціалізуються на кафедрі, читаються спецкурси: "Теоретичні основи аналітичної хімії", "Основи наукових досліджень", "Фізико-хімічні методи дослідження комплексних сполук", "Органічні реагенти в аналітичній хімії", "Хроматографічний аналіз", "Агрохімічні методи аналізу", "Екстракція в аналітичній хімії", "Оптичні методи аналізу" та ін. Із багатьох спецкурсів проводяться спецпрактикуми.
   Колектив кафедри підготував чимало методичних розробок з основних курсів і спецкурсів. Це методичні посібники до лабораторних робіт з кількісного хімічного аналізу ( автори Базель Я.Р., Кормош Ж.О., Тирчо Д.Б.), фізико-хімічних методів аналізу (Чундак С.Ю., Балог Й.С., Базель Я.Р., Задорожна Є.М., Студеняк Я.І., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), якісного хімічного аналізу (Базель Я.Р., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), екстракції (Базель Я.Р., Кормош Ж.О.), спектроскопічних методів аналізу (Балог Й.С., Воронич О.Г., Кормош Ж.О.), агрохімічних методів аналізу (Студеняк Я.І., Чундак С.Ю.), хроматографічних методів аналізу (Студеняк Я.І.), аналізу промислових об'єктів (Чундак С.Ю., Студеняк Я.І., Воронич О.Г.), аналізу природних об"єктів та продуктів харчування (Сухарева О.Ю., Базель Я.Р., Сухарев С.М.). В 2003 році викладачами кафедри підготовлено і видано збірник "Навчальні програми спеціальних курсів кафедри аналітичної хімії", рекомендований для викладачів, аспірантів та студентів хімічних факультетів університетів. В навчальному процесі широко використовуються технічні засоби навчання, запрошуються для читання лекцій відомі вчені з інших вузів України та з-за кордону.
   Кафедра однією з перших в університеті перейшла до рейтингової системи оцінки знань студентів. Формування індивідуального рейтингу студента здійснюється шляхом постійного, проміжкового та підсумкового контролю знань. Введення такої системи стимулює студента до повсякденної роботи, уникає суб'єктивності оцінки його знань на екзамені.
   Виробничу практику студенти проходять на заводах м. Ужгорода та області, на кафедрі та в середніх школах. В ході практики вони знайомляться з сучасним виробництвом хімічних реактивів, з методами хімічного контролю виробництва і готової продукції, аналізом високочистих речовин та напівпровідникових сплавів, біологічних, промислових та об'єктів навколишнього середовища.
   Кафедра стала методичним центром по впровадженню нових сучасних методів аналізу в різні заводські і дослідницькі хімічні лабораторії Закарпатської області. Творчі зв'язки кафедра підтримує з багатьма промисловими підприємствами, обласною санепідемстанцією, обласною клінічною лабораторією, обласною службою екобезпеки та іншими. Кафедра підтримує наукові зв'язки з кафедрами аналітичної хімії Київського, Донецького, Дніпропетровського, Харківського університетів, а також з закордонними вузами - Московським, Ніредьгазьким, Новосадським, Кошицьким університетами.
   Науково-дослідна робота кафедри визначалася науковими інтересами її перших завідувачів - професорів С.Т.Орловського та П.П.Кіша. На початковому етапі наукові дослідження проводились по визначенню складу мінеральних ресурсів Закарпатської області. З середини 60-х років, коли кафедру очолив П.П Кіш, почав формуватись науковий напрямок, визнаний не тільки в нашій країні, але й за кордоном, по дослідженню основних барвників у якості ефективних аналітичних реагентів (Й.С.Балог, Я.Р.Базель, М.М.Маслей, Є.М.Задорожна, С.Ю.Чундак, Н.М.Міляєва, І.І.Зимомря, Я.І.Студеняк, О.Г.Воронич, Ж.О.Кормош та ін.).
   Співробітниками кафедри проведено ряд фундаментальних досліджень з теорії утворення і екстракції іонних асоціатів з основними барвниками. Встановлені загальні закономірності впливу кислотності середовища, природи галогенід-іону, металу, природи і будови основного барвника і розчинника на екстракцію. Вивчено кінетику екстракції і взаємний вплив елементів при екстракції основними барвниками, виявлені причини і характер впливу різних факторів на ступінь подавлення екстракції одних елементів у присутності інших. На основі широких досліджень сформульовані основні положення теорії екстракції основними барвниками, які можуть бути використані при виборі умов визначення різних елементів.
   Науково-дослідна робота кафедри проводиться по важливішій тематиці "Дослідження комплексоутворення металів з електровід'ємними лігандами і органічними основами та аналітичне застосування утворених сполук", включеній в план НАН України. На кафедрі аналітичної хімії з 1965 року проводиться підготовка кадрів вищої кваліфікації. Зараз в аспірантурі навчаються 3 аспіранти ( Шкумбатюк Р.С., Рущак М.М, Ляшин Я.Є..). За період з 1991 по 2003 р. на кафедрі захищено три докторські дисертації (Й.С.Балог, С.Ю.Чундак, Я.Р.Базель), вісім кандидатських дисертацій (Я.І.Студеняк, В.А.Андрух, С.М.Сухарев, О.Ю.Сухарева, О.Г.Воронич, Ж.О.Кормош, І.М.Мага, Молнар Д.І.). Крім того, на кафедрі виконуються дві держбюджетні теми, що фінансуються Міністерством освіти і науки України (наукові керівники професори Я.Р.Базель, С.Ю.Чундак). Професори кафедри Балог Й.С., Базель Я.Р., доценти Студеняк Я.І., Воронич О.Г. приймають участь в рецензуванні дисертацій зі спеціальності 02.00.02-аналітична хімія. Завідувач кафедри проф. Базель Я.Р. є головою Західного відділення Наукової Ради НАН України з проблеми "Аналітична хімія".
   Весною 2003 року на базі кафедри проводилось щорічне засідання Сесії Наукової Ради НАН України з проблеми "Аналітична хімія". За матеріалами доповідей видано збірник "Актуальні проблеми аналітичної хімії". У 2003 році Постановою Президії ВАК України кафедрі надано статус провідної установи за спеціальністю 02.00.02 - аналітична хімія.

   Співробітниками кафедри одержано понад 80 авторських свідоцтв та петентів на винаходи, опубліковано понад 600 наукових праць у вітчизняних і зарубіжних виданнях. Чимало результатів досліджень знайшли застосування на виробництві.
   Вчені та співробітники кафедри беруть активну участь в організації наукових конференцій різного рівня. Так, в 1998 році на базі кафедри було проведено Всеукраїнську конференцію з аналітичної хімії, а також виїзну сесію академії наук України з неорганічної хімії, у 2001 році - науково-практичну конференцію, присвячену пам'яті відомого вченого професора П.П.Кіша.


м. Ужгород, вул Підгірна, 46 тел. (031-22) 35091
е-mail: depchem@univ.uzhgorod.ua

Please activate Java...