УЖГОРОДСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Кафедра фізичної та колоїдної хімії

Завідувач кафедри: доктор хімічних наук, професор Василь Іванович ГОМОНАЙ 

Завідувач кафедри: доктор хімічних наук, професор Василь Іванович ГОМОНАЙ.

Члени кафедри: кандидати хімічних наук, доценти Б.М.Єршов, К.Ю.Секереш, В.І.Староста, Н.П.Голуб, В.М.Дзямко,М.С.Гам.

Головна сторінка

 Кафедра неорганічної хімії

 Кафедра аналітичної хімії

 Кафедра органічної хімії

 Кафедра екології та охорони навколишнього середовища
  

Кафедра фізичної та колоїдної хімії

Одною з базових кафедр підготовки хіміків широкого профілю є кафедра фізичної та колоїдної хімії, яка була створена восени 1947 року. Організатором та першим завідувачем цієї кафедри був Павло Митрофанович Стадник. Уже через 5 років кафедра почала готувати перших науковців, серед яких були М.І.Головей, В.П.Фенцик, В.І.Гомонай, К.Г.Петрецька, Б.М.Єршов.
   З 60-х років зароджувався новий напрямок у тематиці науково-дослідної роботи кафедри - розробка теоретичних основ прогнозування селективних каталізаторів окиснення н-алканів. Науковцями кафедри під керівництвом проф. В.І.Гомоная були досліджені різні речовини в якості каталізаторів. Для вирішення цих проблем на кафедрі вже в 1976 році широко використовувались ЕОМ; були розроблені й відповідні спецкурси: хімічна кінетика, каталіз, поверхневі явища, хімічна термодинаміка.
   На основі розроблених теоретичних основ прогнозування вдалося здійснити каталітичне перетворення і інших н-алканів з різною довжиною ланцюга (пропану та н-бутану) в один цільовий продукт-формальдегід. Результати цих досліджень були обгрунтовані в докторській дисертації В.І.Гомоная "Фізико-хімічні основи підбору гетерогенних каталізаторів парціального окиснення н-алканів". У цьому руслі наукової роботи опубліковано понад 250 наукових публікацій, захищено 6 кандидатських та одна докторська дисертація, одержано 20 авторських свідоцтва та патенти на винаходи.
   З 1986 року після Чорнобильської аварії проф. Гомонай В.І. розвинув новий напрямок досліджень - вивчення іонообмінних властивостей природних сорбентів Закарпаття з метою їх використання
для охорони навколишнього середовища від забруднення. Запропоновано сучасні методи модифікації природних цеолітів для одержання вибіркових сорбентів для поглинання радіонуклідів, іонів важких металів та інших забруднювачів. Розроблені технологічні схеми для очищення питної води та стічних вод дають можливість одержувати воду високої якості. Ці методики можуть бути застосовані для очищення води при виготовленні пива, різних напоїв, соків тощо.
   Поряд з науково-дослідною роботою співробітники кафедри приділяють велику увагу забезпеченню навчального процесу. Так, кафедра забезпечує читання фізичної та колоїдної хімії для студентів хімічного, біологічного і медичного факультетів, спецкурсів для нашої спеціалізації. Викладачами кафедри випущені підручники, методичні розробки для лабораторних практикумів, посібники з хімії для вступників у вищі навчальні заклади, методичні розробки по роботі на ЕОМ, при розв'язанні задач та інші. Готуючи спеціалістів вищої категорії, співробітники кафедри прагнуть забезпечити навчальний процес на високому методичному, науковому рівні. За час існування кафедри випущено 600 фахівців-хіміків, серед яких двоє стали членами-кореспондентами АН України (В.М.Кошечко, Ю.Ю.Керча), 11
- докторами наук.
   Сьогодні кафедра є однією з провідних в Україні в галузі розробки теоретичних основ підбору селективних каталізаторів окислення н-алканів у альдегіди, спирти та інші цінні продукти органічного синтезу. Розширюються наукові дослідження, спрямовані на поліпшення екологічного стану навколишнього середовища за допомогою сировини нашого краю, природних цеолітів та інших сорбентів.


м. Ужгород, вул Підгірна, 46 тел. (031-22) 35091
е-mail: depchem@univ.uzhgorod.ua

Please activate Java...