Logo

Філологія - комплексна гуманітарна наука, що вивчає мову й літературу якогось народу

Кафедра німецької філології

Завідувач кафедри: кандидат педагогічних наук, доцент Ольга Михайлівна ГВОЗДЯК.
Члени кафедри: канд. філол. наук, професор Меліка Георгій Іванович;

доценти: Ладченко Мирослава Михайлівна, Чолос Іван Іванович, Головчак Наталія Іллівна, старші викладачі: Оленич Володимир Петрович, Брехлічук Любов Олексіївна, Цапулич Леся Тарасівна, викладачі: Свида-Сусіденко Тетяна Вікторівна, Кушнірчук Олена Олексіївна, Синьо Вікторія Василівна, Боднар Леся Михайлівна.
Кафедра німецької філології УжНУ створена у 1964 році. На її чолі стояли: доц. С.С. Штефуровський (1964 - 1974), доц. М.І. Зимомря (1974 - 1979), ст. викл. Ф.А. Куля (1979 - 1980), доц. Г.І. Меліка (1980 - 1992). З 1992 кафедрою керує кандидат педагогічних наук, доцент Ольга Михайлівна Гвоздяк.
Серед тих, хто в різний час працював на кафедрі й залишив глибокий слід у її історії: С.С. Штефуровський, О.І. Мончак, Л.А. Владимир, К.К. Яськов, І.І. Фединець, М.А. Мартин, Й.Й. Шрамл, М.І. Зимомря, Р.Р. Турбіна, Е.Р. Стародимова.
Впродовж останніх років на кафедрі працює лектор фонду імені Роберта Боша (ФРН).
Члени кафедри дбають про методичне забезпечення навчального процесу. З усiх навчальних та теоретичних дисциплiн видано методичнi вказiвки та розробки.
Доц. Гвоздяк О.М. видала з грифом Міністерства освіти і науки України навчальний посібник "Граматика німецької мови" (2004).
Випускники кафедри (спеціальність 7. 030502 - німецька мова та література) працюють у системі освіти вчителями та викладачами гімназій, коледжів, вищих навчальних закладів, а також перекладачами, секретарями-референтами, зокрема у митній та податковій службах. За всі роки кафедра пiдготувала понад 600 спецiалiстiв.
Серед випускників кафедри - доктори фiлологiчних наук, професори I.П. Мегела та М.I. Зимомря; кандидати наук, доценти С.С. Бобинець, О.М.Гвоздяк, Н.І. Головчак, М.М. Ладченко, І.І. Чолос, брати В.М. та Я.М. Лопушанськi, Л.В. Мороз; вiдомi педагоги В.П. Глуханич, Т.В Шелько, Л.О. Орос, Л.В. Шелепець, М.Ю. Жданкiна, I.I. Касинець, Л.I. Бертич, М.Ю. Зимомря та ін. У посольствах України за кордоном працюють В. Химинець, Я. Папарига, В. Марущинець, М. Владимир.
Основний напрямок науково-дослiдної роботи кафедри - дослiдження етнокультури нiмецького населення Закарпаття -, започаткований доц. С.С. Штефуровським. Значний внесок у цю справу зробив доц. Й.Й. Шрамл, який заклав науковi основи вивчення говiрок нiмецького населення краю. Плiдну науково - дослiдницьку роботу в цiй галузi розгорнув проф. Г.I.Мелiка, який, захистивши в 1971р. кандидатську дисертацiю, впродовж 30 рокiв сам наполегливо проводив польовi дослiдження та 10 років керував комплексною кафедральною темою "Етнокультура і етномовна особливість німців Закарпаття. Міжмовні взаємини". З цієї теми доц. Г.І.Меліка опублiкував понад 100 наукових праць в українсько- та нiмецькомовних виданнях, видав монографiю "Die Deutschen der Transkarpatien-Ukraine (Entstehung, Entwicklung ihrer Siedlungen und Lebensweise im multiethnischen Raum)" (2002).
Всього за роки iснування кафедри викладачі опублiкували з рiзних аспектiв германського мовознавства та методики викладання нiмецької мови понад 400 наукових статей. З ініціативи кафедри у жовтні 2004 року проведена міжнародна наукова конференція "Німецька мова в діалозі культур".
Кафедра нiмецької фiлологiї одна з перших на факультетi встановила творчi контакти з відповідними кафедрами вищих навчальних закладів Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини. Проф. Меліка Г.І. та доц. Гвоздяк О.М. є учасниками наукових проектів спільно з вченими Німеччини, Австрії, Угорщини, Румунії, Польщі та Словаччини.
Щороку викладачі та кращі студенти відділення удосконалюють свої знання з німецької мови на різнострокових курсах у вищих навчальних закладах Німеччини та Австрії. Всі викладачі кафедри пройшли стажування за кордоном (Німеччина, Австрія). Крім стажування, окремі з них, як наприклад, ст. викл. В.П. Оленич читав для студентів-славістів університету м. Майнц курс української мови. Проф. Г.І. Меліка виступав з лекціями в університетах міст Кіль, Берлін, Мюнхен, Штуттгарт, Фрайбург, Дармштатд, Гайдельберг, Ольденбург (ФРН), Клагенфурт, Лінц, Відень (Австрія), Сегед (Угорщина). Доц. О.М. Гвоздяк читала для студентів-германістів університетів м. Гайдельберг (ФРН), Клагенфурт (Австрія) та Сегед (Угорщина) цикл лекцій з історії німецьких меншин на Закарпатті, а також впродовж декількох років лекції з лексикології та стилістики німецької мови для студентів Пряшівського університету (Словаччина).
Студенти відділення німецької філології щороку слухають лекції та спецкурси провідних учених Німеччини та Австрії. Гостями кафедри були професори Курт Райн, Ганс Шойрінґер, Питер Ґштеттнер, Вольфґанґ Гольцінґер, доктори Ульріх Толксдорф, Отто Дінгер, Гансйорг Ландкаммер.
Докт. Отто Дінгер є почесним доктором УжНУ.
Члени кафедри та студенти відділення беруть активну участь у підготовці та проведенні німецькомовної телевізійної передачі обласного телебачення "Wort und Bild aus Transkarpatien".
Завдяки турботам Гете-Iнституту, посольств ФРН та Австрiї в Українi та закордонним меценатам кафедра отримала значну кiлькiсть лiтератури, навчальних фоно- та вiдеозаписiв, які активно використовуються у навчальному процесі.
Основні курси, що читаються на кафедрі:

" Німецька мова (ОІМ) (всі викладачі кафедри)
" Вступ до німецької філології (доц. Ладченко М.М., викл. Синьо В.В.)
" Фонетика німецької мови (доц.Ладченко М.М.)
" Лексикологія німецької мови (проф. Меліка Г.І., доц. Гвоздяк О.М., ст.викл. Цапулич Л.Т.)
" Історія німецької мови (ст.викл. Брехлічук Л.О.)
" Теоретична граматика німецької мови (доц. Чолос І.І.)
" Методика викладання німецької мови (доц.Гвоздяк О.М., викл. Свида-Сусіденко Т.В.)
" Стилістика німецької мови (доц. Гвоздяк О.М., викл. Кушнірчук О.О.)
" Основи теорії мовної комунікації (проф. Меліка Г.І.)
" Німецько-українські літературні і мовні зв'язки (проф. Меліка Г.І.)
" Теорія і практика перекладу ( ст.викл.Оленич В.П.)
" Лінгвокраїнознавство (доц. Головчак Н.І., ст.викл. Оленич В.П.)
" Методика застосування комп'ютерної техніки при викладанні іноземної мови (викл.Синьо В.В.)
" Друга іноземна мова (доц. Головчак Н.І., ст.викл. Брехлічук Л.О., ст.викл. Цапулич Л.Т., викл. Свида -Сусіденко Т.В., викл. Кушнірчук О.О., викл. Синьо В.В., викл. Боднар О.М.)

Курси за вибором:
" Механізм лінгвальної інтерференції (проф. Меліка Г.І.)
" Лінгво-стилістичний аналіз художнього тексту (проф. Меліка Г.І.)
" Проблеми фразеології сучасної німецької мови ( доц. Гвоздяк О.М.)
" Тенденції розвитку сучасної німецької мови (доц. Ладченко М.М.)
" Проблеми словотвору сучасної німецької мови (доц. Чолос І.І.)
" Листування німецькою мовою (ст.викл. Оленич В.П.)
" Вплив рідної мови на вивчення німецької мови у школі (проф. Меліка Г.І.)
" Проблеми німецької ономастики ( доц. Головчак Н.І.)